Zabawy z dziećmi zacieśniają więzi

Co robić, aby spędzić miłe chwile z dzieckiem i przy tym się nie nudzić? Jak przy tym nie wydać ani grosza? Prezentujemy sprawdzone sposoby na zabawy rodziców z dziećmi.

Rodzicom często brakuje inicjatywy, chęci a czasem wyobraźni, gdy chcą wypełnić dzieciom czas w jakiś szczególny sposób. Zazwyczaj są to pomysły bardzo płytkie, bez dłuższego zastanowienia i takie, które nie zajmują czasu na przygotowanie i nie wymagają zaangażowania.

Płytkie pomysły na urodziny

Jedyną pewną okazją dla spędzenia czasu z dziećmi w każdej rodzinie są urodziny. Zwykle rodzice zawożą maluchy do McDonald’s lub jakiegoś “..Landu” gdzie zostawiają dzieci na godzinę lub dwie, a sami idą w tym czasie na kawę lub zakupy.

Trudno mi wymienić pozytywne powody, dla których to robią. Jestem przeciwnikiem spędzania czasu w ten sposób, ponieważ nie ma w nich elementu kontaktowego pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Owszem dziecko wychodzi uśmiechnięte, lecz nie miało ono w tym głębszego przeżycia. Również rodzice nie uczestniczą w tych zabawach i nie mogą emocjonalnie przeżywać z nimi tego czasu.

Druga sprawa to fakt, że takie imprezy kosztują. Jest to wydatek rzędu około 200-300zł. Jaki sens jest wydać tyle pieniędzy i nie doświadczyć kontaktu emocjonalnego. Od czasu do czasu też widzę, że dziecko wychodzi z takiego miejsca bez żadnego podniecenia na twarzy i wcale się mu nie dziwię.

Oczywiście nie oznacza to, że nigdy nie mamy chodzić w takie miejsca. Ale chodzi o to, aby główny kontakt miało ono z rodzicami.

Rekwizyty w zabawie są często zbędne

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem (nie tylko pod względem finansowym), są zabawy i gry, które możemy zorganizować w domu lub w plenerze z niewielką liczbą rekwizytów i w dodatku bez ograniczenia czasowego. Takie zabawy moje dzieci bardzo uwielbiają. Kiedy organizujemy urodziny mamy przy tym tyle radości i śmiechu, że dzieci przez kilka następnych dni wciąż proszą nas, żebyśmy bawili się w nie jeszcze raz.

Na urodzinach mojego syna Oskara każdy z nas tzn. ja, żona i Roksanka parodiowaliśmy Oskara w różnych przez nas zapamiętanych sytuacjach. Tak przepyszna była ta zabawa dla nas wszystkich, że nawet Oskar dalej prosił żebyśmy go parodiowali. Również i my byliśmy pewnego dnia bardzo zaskoczeni. Otóż pewnego razu, gdy był Dzień Nauczyciela, choć edukujemy dzieci domowo, zorganizowały nam jako ich nauczycielom, występ połączony z różnego rodzaju zabawami wymyślonymi przez nich samych. To było bardzo miłe widzieć jak potrafiły same zorganizować taki czas by samemu się nie nudzić i dać wiele radości nam rodzicom.

Często brakuje rodzicom pomysłów na fajną zabawę

Gdy staniecie przed taką inicjatywą chcąc zorganizować taki typ urodzin, może wam zabraknąć pomysłów. Jakie zabawy mogą zainteresować nasze dzieci, kiedy chcemy spędzić czas z nimi na wolnym powietrzu, w domu gdy jest niedziela lub brzydka pogoda lub gdy urządzamy im urodziny? Chcemy Państwu pomóc i zaproponować mnóstwo gier i zabaw, które w pełni zadowolą nasze dzieciaki jak również i w Was wyzwolą wiele radości. Z biegiem czasu będziemy je uzupełniać o kolejne. Mamy nadzieję, że dla każdego z Was będzie to miejsce, z którego będziecie mogli z korzystać w każdej chwili. Z czasem powstanie z tego cały dział serwisu poświęcony grom i zabawom dla dzieci i rodziców.

Gry i zabawy opisane w tym dziale możecie zaproponować dzieciom również w miarę możliwości:

 • jadąc samochodem, autobusem, pociągiem,
 • podczas spaceru, pikniku czy wycieczki,
 • podczas choroby dziecka gdy przez jakiś czas pozostaje w domu,
 • przy pracach domowych, które nie wymagają zaangażowania umysłowego.

Poza dostarczeniem dziecku chwil radości pomogą one w:

Zabawy dostosowujemy do wieku dziecka

Zabawy i gry proponowane przez nas są przeznaczone dla dzieci od lat 5. Górną granicę trudno ustalić, gdyż każdą z nich możecie indywidualnie dopasowywać do wieku i stopnia rozwoju dziecka, utrudniać i bardziej komplikować.

Mam nadzieję, że i Państwo będą wpadali na inne różne pomysły, które możemy umieszczać na naszej stronie by pomóc innym rodzicom w urozmaicaniu wolnego czasu z dziećmi. W takim przypadku prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego.

Przedstawiamy nasze pomysły na gry i zabawy i życzymy interesującej zabawy.

Grzegorz Gontarczyk, 7 stycznia 2008

Kategorie: Artykuły, wychowanie |

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zachęcamy do subskrypcji naszego biuletynu. Po zapisaniu się jako bonus dostaniesz w prezencie krótki, darmowy poradnik pt. "8 sposobów na więcej czasu dla dzieci"

Imie:
Email:
Przepisz kod:

Podobne artykuły6 komentarzy

 1. marta20 napisał(a):

  Ja mysle ,ze to bardzo dobry pomysl. Choc nie mam dzieci sadze ,ze gdy sie na nie zdecyduje to na pewno bede tu zagladac;]

 2. Karina napisał(a):

  Tez tak uwazam ,dlatego staram sie wymyslac coraz to nowe zabawy.ostatnio poswiacamy tez codzinnie godzine na zabawe w sieci na ciufcia.pl

 3. sebastian napisał(a):

  środek zimy za oknem więc urządziliśmy w dużym pokoju plażę.
  jest wszystko, słońce piasek woda stroje kąpielowe desery zabawa i relaks.
  zbudowaliśmy hotel zjeżdżalnie i trochę dżungli.
  zawsze pomysły spleciemy z pasją
  zabawę z nauką
  wariactwo z normalnością.
  byle po przyjściu mamy był już porządek…
  jagoda lat 3
  rozalia lat 6
  sebastian lat 31

  pozdrawiamy

 4. tosia napisał(a):

  a my lubimy sobie z dziecmi wieczorami pograc w gry, planszowe i edukacyjne, to nie tylko zabawa ale i nauka, umacnia wiezi

 5. bazylea napisał(a):

  Zgadzam się z Tosią, gry edukacyjne zwlaszcza dla mlodszych dzieci to sprawdzona zabawa i nauka w jednym. Polecam gre “Bystre Oczko”, swietna zgadywanka dla przedszkolaka. Moja corka uwielbia w nia grac, a ja chetnie jej towarzysze :)

 6. Kasia napisał(a):

  My też dużo gramy :) “Symetria” ostatnio jest hitem.

Zapraszamy do komentowania

Uwaga: Komentarze są moderowane, dlatego mogą pojawiać się z opóźnieniem.